koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

Błogosławieństwo kierowców i pojazdów

 We wtorek 25 lipca przypada święto Jakuba Apostoła, dawne święto św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących. Z tej racji w niedzielę 23 lipca po każdej mszy św. w naszym kościele, odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych.

sw krzysztof

Od 23-30 lipca obchodzony będzie XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa i z tej okazji po raz kolejny przeprowadzona zostanie „Akcja św. Krzysztof – podaruj 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy”. Hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa brzmi: „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata”. 

Tak więć przy okazji błogosławieństwa pojazdów i kierowców będzie można złożyć ofiarę, właśnie na pomoc w organizacji transportu dla misjonarzy. Każdy kto złoży taką ofiarę otrzyma pamiątkowe gadżety.

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.
Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.
Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.
Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości.
Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich.
Amen.

 

Komunia Święta ‘niskoglutenowa’

Komunia Święta ‘niskoglutenowa' dla wierzących osób chorujących na celiakię, o obniżonej zawartości glutenu

W naszej Wspólnocie Parafialnej przyjmowanie Komunii Świętej pod postacią niskoglutenowego komunikantu jest już możliwe i praktykowane. Aby ułatwić chorującym na celiakię przystępowanie do Komunii Świętej (bez zgłaszania tego faktu przed Mszą świętą w zakrystii) wyznaczamy miejsce jej przyjmowania, którego zajęcie będzie odpowiednim znakiem dla kapłanów celebrujących Eucharystię.

Natychmiast po rozpoczęciu rozdzielania Komunii Świętej należy uklęknąć na najwyższym stopniu w prezbiterium, a nie jak dotąd na stopniu najniższym – ‘komunijnym’.

20170706 075648104 iOS

Tradycyjny komunikant przyjmowany przez wiernych w czasie mszy świętej zawiera 25 miligramów glutenu. Tymczasem tolerancja osób dotkniętych celiakią kończy się, kiedy stężenie przekracza 20 miligramów na 1 kg produktu.

Przyjęcie komunii świętej w standardowej postaci byłoby dla nich skrajnie niebezpieczne. "Jeżeli chory spożywa taką hostię raz w tygodniu, to stanowi to ogromny problem, ponieważ doprowadza do stanu zapalnego w jelicie" - mówi Małgorzata Źródłak, prezes Stowarzyszenia Osób z Celiakią.

Celiakia nie jest chorobą tylko małych dzieci
Jak tłumaczy Paulina Sabak-Huzior, komunikanty o obniżonej zawartości glutenu są przechowywane osobno. Kontakt z klasycznymi wiązałby się zagrożeniem zanieczyszczenia ich glutenem: "Ta komunia jest kładziona na osobnej patenie, podczas mszy świętej konsekrowana. Jako osoba pierwsza podchodzę do tej komunii, staram się siadać na samym początku, żeby ksiądz widział mnie".

"Gluten nie wpływa na ważność eucharystii" - tłumaczy ojciec Paweł Gużyński, dominikanin."Chodzi o to, żeby to był przaśny chleb" - dodaje.

Episkopat Polski w 2009 wyraźnie wypowiedział się na temat Komunii św. o obniżonej zawartości glutenu. Biskupi napisali wtedy, że:
"Dotąd osoby te mogły przyjmować Komunię św. pod postacią wina, obecnie mogą ją przyjmować pod postacią hostii niskoglutenowych wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary. W takie hostie parafie powinny się zaopatrywać w piekarniach hostii mających zatwierdzenie miejscowego biskupa".

Jeśli dana osoba chce przyjmować komunikant o obniżonej zawartości glutenu, powinna skontaktować się proboszczem parafii na terenie której zamieszkuje. Komunikanty niskoglutenowe są dostępne w większości hurtowni zaopatrujących parafie.

Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej znajduje się ciągle aktualizowana lista parafii, gdzie przyjmowanie Komunii pod postacią niskoglutenowego komunikantu jest już możliwe i praktykowane : http://www.celiakia.pl/parafie-przyjazne-bezglutenowcom/

 

Źródło:
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,30744,komunia-sw-bezglutenowa-coraz-bardziej-popularna.html

Konto parafii:

PEKAO S.A. : 38 1240 2614 1111 0000 3965 3310

Losowe cytaty

1 P 5, 7: Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was.
Do Odpustu Parafialnego zostało:
1
1
1
1
8
8
Dni
0
0
9
9
Godzin
2
2
3
3
Minut

Kalendarz wydarzeń

Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

NIP: 813-31-43-292

strona: www.bl-karolina.eu    email: parafia @ bl-karolina.eu

                  parafia    fatima                radio via 

   oaza LSO1 diecezja rz DRcaritas dzielo