koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

WPi     WIELKI PIĄTEK TO DZIEŃ MĘKI I ŚMIERCI JEZUSA.

Od godz. 8.00 możliwość indywidualnej Adoracji Jezusa.

- O godzinie 15.00 rozpoczęcie Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia, modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa.

- Kolejna Droga Krzyżowa będzie o godz. 17.30.

- O godz. 18.00 rozpoczęcie Liturgii Wielkiego Piątku zakończoną przeniesieniem Pana Jezusa do grobu. Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 24.00.

3 minutes | 643 words

Pan przyoblekł się w człowieka
i cierpiał dla tego, który cierpi,
i dał się związać dla tego, który jest w więzach,
i był sądzony dla tego, który jest winien,
i został pogrzebany dla tego, który jest pogrzebany,
a powstawszy z martwych zakrzyknął wielkim głosem:

„Kto się odważy ze mną spór toczyć?
Niech stanie przede mną!....

Przyjdźcie zatem, wszystkie rodziny ludzkie,
wszystkie w grzechach grzęznące,
a otrzymacie odpuszczenie grzechów.

 

fragment homilii paschalnej Meliton z Sardes, 100-105


Wielka Sobota to drugi dzień w którym nie sprawuje się Eucharystii - jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie.
Od godziny 800, wierni mogą adorować Pana Jezusa w Grobie Pańskim. A od  godziny 800 do 1500, co godzinę odbywał się  będzie obrzęd poświęcenia pokarmów. O godzinie 1500, po ostatnim święceniu , będzie nowenna przed Miłosierdziem Bożym.

 koszyk sw


 

 

Liturgia Wigilii Paschalnej o godzinie 1900  rozpoczyna się na polu. Tutaj strażacy przygotowali ognisko.

W So 01

Ta wieczorna Liturgia jest bardzo bogata i składa się z następujących części:

Liturgia Światła
Liturgia ta, zwana lucernarium nawiązuje do symbolu światła. Przy całkowicie wygaszonym kościele, na polu przy ognisku nastąpiło poświęcenie ognia, a następnie ks. Proboszcz wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków" – żłobił na paschale znak krzyża i wytyczał pięć punktów, umieszczając w nich duże gwoździe, symbolizujące pięć ran Jezusa.

W So 15

Na paschale widnieją również greckie litery alfa i omega oraz data roczna. Zapalenie paschału, oznaczającego osobę Chrystusa, czyli Światłość Świata, uzmysławia nam raz jeszcze, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia.

W So 34

W uroczystej procesji, z zapalonym paschałem, ks. Proboszcz wraz z pozostałymi Księżmi, Liturgiczną Slużbą Ołtarza i ludem wiernym weszli do ciemnego, kościoła. Tutaj 3 razy wypowiada się "Światło Chrystusa", po czym światła w Kościele się zaświecają.

W So 35

Paschał umieszcza się przy ołtarzy, a ksiądz Paweł odśpiewał  EXSULTET, czyli Orędzie Wielkanocne.

W So 40

Liturgia Słowa.
Liturgia Słowa w Wielką Sobotę jest bardzo bogata i rozbudowana. Czytania pokazują całą historię Zbawienia: od początku świata, poprzez wyprowadzenie Narodu Wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Jednorodzony Boży Syn stał się Barankiem, by zbawić grzechy świata, a zabity za nasze grzechy trzeciego dnia powstał z martwych. Szczególnie ważne w Liturgii Słowa są dwa śpiewy: Gloria (po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu), któremu towarzyszy bicie dzwonów, a które symbolizuje przejście (pascha) ze Starego Przymierza do Nowego Testamentu, oraz aklamacja Alleluja, która pojawia się w Liturgii pierwszy raz od początku Wielkiego Postu.

W So 46

Liturgia Chrzcielna.
Cudowne przejście Narodu Wybranego przez wody Morza Czerwonego (Wj 13,17-14,31) w Tradycji Kościoła było od początku postrzegane jako zapowiedź; typ obmycia wiernych w wodach sakramentu chrztu świętego, który daje nowe życie wyznawcom Chrystusa..

W So 66
Część ta poświęcona jest tajemnicom sakramentu chrztu. Liturgię chrzcielną otwiera odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, podkreślającej jedność całego Kościoła.

Ks. Proboszcz poświęca wodę chrzcielną, a tekst błogosławieństwa przypomina odradzającą moc wody. Wszyscy zgromadzeni w świątyni odnawiali przyrzeczenia chrzcielne: wyznając swą wiarę i wyrzekając się szatana. Zostają oni również pokropieni wodą święconą.

W So 71

Liturgię chrzcielną kończy modlitwa wiernych.


Liturgia Eucharystyczna
Jest to ostatnia część liturgii Wigilii Paschalnej i nie odbiegała ona znacząco od typowego toku Mszy Świętej


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Wielka Sobota


Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo  indeks

Kalendarz wydarzeń