koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

2 minutes | 394 words

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon. W trakcie tych objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi.
Jednak oficjalnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ustanowił to dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. W Polsce, po raz pierwszy uroczystość ta została wprowadzona w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.

W Polsce, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.


W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w godzinach dopołudniowych odbyła się centralna Procesja Bożego Ciała ulicami naszego miasta. W naszej parafii o godzinie 13:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Jana Krynickiego.

BC 006

a bezpośrednio po jej zakończeniu ruszyła procesja ulicami osiedla do czterech ołtarzy.

BC 008

BC 030

Ołtarz I. – zlokalizowany był przy parkingu przy ul Dukielskiej, Jego tytuł: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

Oltarz 1

BC 040

Ołtarz II. – przy ul. Św. Jana z Dukli, miał tytuł: „Maryja niewiasta Eucharystii”

Oltarz 2

BC 081

Ołtarz III. – umiejscowiony przy ul. Krośnieńskiej. Tytuł ołtarza: „św. Józef patron rodzin”

Oltarz 3

BC 115

Ołtarz IV. - przy szkole Sióstr Pijarek. Jego tytuł : „Kardynał Stefan Wyszyński ”

Oltarz 4

BC 134

Tradycją w naszej parafii jest uczestnictwo w tej dzisiejszej uroczystości, Orkiestry Dętej OSP z Gaci. To ona uświetnia swoją grą nie tylko Eucharystię, ale także i Procesję.

orkiestra

Zakończenie dzisiejszej procesji nastąpiło przed kościołem, gdzie miało miejsce końcowe błogosławieństwo, a następnie przed wejściem do kościoła, orkiestra dała krótki koncert dla wszystkich zebranych.

 BC 151

 Niżej nagrania wideo:

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii zdjęć: Boże Ciało.

Transmisja na żywo

Transmisja YouTube

indeks

Nowenna do

Matki Bożej

   

Nowenna do

bł. Karoliny

MB NP m1            Karol k m

Aby wpisać intencję wybierz Nowennę klikając na dany obrazek !

Licznik odwiedzin

04417738
DzisiajDzisiaj59
Ten tydzieńTen tydzień3972
Ten miesiącTen miesiąc8060

Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

Kalendarz wydarzeń

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo