koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

2 minutes | 312 words

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ !
PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!
ALLELUJA!


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, to pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, a ostatni dzień Triduum Paschalnego. O godzinie 600 rozpoczęła się Procesja Rezurekcyjna, która jest wyrazem triumfu Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: "Zmartwychwstanie stanowi przede wszystkim potwierdzenie tego wszystkiego, co sam Chrystus czynił i czego nauczał. Wszystkie prawdy, nawet najbardziej niedostępne dla umysłu ludzkiego, znajdują swoje uzasadnienie, gdyż Chrystus dał ich ostateczne, obiecane przez siebie potwierdzenie swoim Boskim autorytetem" (nr 651).


W dawnych czasach uroczystość ta odbywała się w Wielką Sobotę o północy, co jest bardziej zgodne z liturgią Kościoła katolickiego. W czasach stanisławowskich, przeniesiono tę uroczystość na bardziej bezpieczną godzinę. jednak w wielu kościołach dalej organizuje się procesję rezurekcyjną w sobotę, po liturgii Wigilii Paschalnej.

Przed jej rozpoczęciem kapłani udają się do Grobu Chrystusa, gdzie Ks. biskup Kazimierz, odprawia krótki obrzęd rezurekcyjny.

ZM 009

Następnie ks. Proboszcz bierze Najświętszy Sakrament i wyrusza radosna procesja dookoła kościoła ze śpiewem pieśni "Wesoły nam dzień dziś nastał".

ZM 018

W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

 

 

ZM 019

ZM 038

Bezpośrednio po zakończeniu procesji, rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Kazimierza Górnego.

ZM 046

Przed ewangewlią mogliśmy usłyszeć Sekwencję Wielkanocną:

 

W dniu dzisiejszym Homilię do zebranych na tej liturgii, wygłosił ks. dr Matek Story.

ZM 053

 

ZM 059

Zgodnie z coroczną tradycją, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, bezpośrednio po każdej Mszy Świętej nasi kapłani wychodzą do wiernych, aby podzielić się jajkiem i złożyć świąteczne życzenia.

ZM 074

ZM 075

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć : procesja.


Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo  indeks

Kalendarz wydarzeń