koscio 3Parafia pw. Błogosławionej Karoliny Kózki

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

tel.:  609 259 834     mail:

3 minutes | 539 words

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża. W rzymie pierwsze opisy celebracji Wielkiego Piątku pochodzą z VII w. Pierwszy typ liturgii sprawowany był przez papieża w kościele św. Jana Jerozolimskiego i obejmował odczytanie opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwę powszechną i procesję z relikwiami krzyża.

W późniejszych wiekach upowszechniło się przenoszenie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. W XIX wieku na terenach dawnej Rzeczypospolitej groby Pańskie w kościołach zaczęły nabierać także patriotycznego wymiaru.


Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego: dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu - dzień odpoczynku Jezusa Chrystusa w Grobie po Męce. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
Od godziny 800 można było adorować Pana Jezusa w Ciemnicy. O godzinie 15.00 miała miejsce modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa.

O godzinie 1730 rozpoczęła się druga Droga Krzyżowa, a o 1800 Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z czterech części:

  • Liturgii Słowa,
  • Adoracji Krzyża,
  • Komunii Św.
  • przeniesienia Pana Jezusa do Grobu Pańskiego.

W dniu dzisiejszym Liturgia zaczyna się bardzo wymownie, bo w pełnej ciszy, nie ma śpiewu, dzwonków.

WPi 002

Ołtarz jest zupełnie obnażony: bez krzyża, bez świec, bez obrusów. Ksiądz Proboszcz po dojściu do ołtarza, padł na twarz, a wierni klękają.

WPi 004

Po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków - Liturgia Słowa, i czytana Męka Pańska. Homilię wygłosił ks. Paweł.

WPi 012

Następnie rozpoczęła się uroczysta modlitwa wstawiennicza, w której Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

WPi 013


Kolejną częścią Liturgii Męki Pańskiej to Adoracja Krzyża. Od V Niedzieli Wielkiego Postu krzyże były zasłonięte, a dziś Kapłani na powrót pokazują Go nam, wiernym. Kapłan odsłania kolejno fragmenty krzyża, po którym woła: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata".

 WPi 017

WPi 029

Rozpoczyna się adoracja, podczas której kapłani i wierni poprzez ucałowanie krzyża oddają mu hołd.

W pierwszej kolejności Krzyż adorowali Kapłani, Liturgiczna Służba Ołtarza i przedstawiciele parafian.

WPi 036

WPi 040

Po adoracji nastąpiła trzecia część dzisiejszej Liturgii Męki Pańskiej: Komunia Święta.

WPi 049

WPi 047

Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, eucharystyczne ciało Chrystusa - czyli Najświętszy Sakrament - przenoszone jest do Grobu Pańskiego.

 WPi 068

 WPi 076

WPi 078

Tutaj wierni mogą adorować Pana Jezusa do północy z podziałem:

do 2000 - adoracja prywatna
2000 - 2100 - adorują Róże Różańcowe i Matki,
2100 - 2200 - adoruje Młodzież

2200 - 2300 - adoruje Grupa Biblijna i Duchowa Adopcja,
2300 - 2400 - adorują Ojcowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: Wielki Piątek..

Kalendarz spotkań grup duszpasterskich

   oaza lso diecezja rz DRcaritas dzielo  indeks

Kalendarz wydarzeń